Wyjazd z psem lub kotem

Podróżowanie ze zwierzętami może być przyjemne, łatwe – trzeba się tylko odpowiednio do tego przygotować. Jeśli zabieramy pupila na wakacje to przeważnie jest to pies lub kot. O ile najwięcej czasu poświęcam na portalu psom, tak pewne doświadczenie z podróżowaniem i spędzaniem wakacji z kotem też mam – moja siostra ma kota, który również jest bardzo przyjacielski i uroczy. Wspólne, rodzinne wakacje bez niego nie wchodzą w grę.

Zacznijmy jednak od psów. W zależności od wielkości psa, może on siedzieć w samochodzie na tylnych siedzeniach lub też w bagażniku. Jeśli siedzi z tyłu – konieczne jest nałożenie mu szelek, do których z kolei przytwierdza się pas bezpieczeństwa. Powinien być on na tyle krótki, aby w razie nagłego hamowania przytrzymał zwierzaka, ale też jednocześnie dawał mu swobodę ruchu – aby było mu wygodnie w pozycji siedzącej i leżącej. Warto zawsze mieć na siedzenia kocyk i zabawkę psa – będzie czuł się bezpiecznie. Oczywiście należy pamiętać o przystankach na toaletę, dlatego dobrze mieć smycz blisko siebie. Większe psy podróżują przeważnie w bagażniku. Należy zrobić miejsce dla pupila i zadbać o to, aby było mu wygodnie. Można położyć mu matę lub płaskie legowisko, dzięki czemu podróż przebiegnie w pełni komfortowo. Oczywiście bagażnik powinien być otwarty, aby pies po pierwsze się nie bał, widział nas, a po drugie, aby miał dostęp do świeżego powietrza. Latem zaleca się włączyć klimatyzację. Co więcej – woda, trzeba mieć ją przy sobie, szczególnie jeśli podróż zajmuje kilka godzin. Psiaki mogą pić z ręki, ale i tak zawsze warto mieć miskę.

Jeśli chodzi o koty, to w większości przypadków właściciele przewożą je w specjalnych transporterach i to w zupełności wystarcza. Na pewno lepiej mieć kota obok siebie, czyli na tylnym siedzeniu (nie zaleca się bagażnika). Mając na uwadze wielkość kota należy wybrać odpowiedni rozmiar transportera tak, aby kot miał dostateczną ilość miejsca. To wpływa ogromnie na zachowanie podczas podróży.

Także jak widać – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli zadbamy o te podstawowe rzeczy, podróż z pupilami przebiegnie bezproblemowo. Różnie to bywa z kotami, ale psy przeważnie kochają jazdę samochodem.