budownictwo,  meble

Salon w stylu vintage- co powinno się w nim znaleźć?

Stylistyka vintage we wnętrzach jest niejako przejawem tęsknoty za dawnymi czasami, które odeszły. Jednocześnie, wybór takiego stylu może być traktowany jako manifest przeciwko konsumpcjonizmowi. Warto także zauważyć, że meble, które wyróżniają się taką właśnie stylistyką mają swój niepowtarzalny charakter, są stylowe i ciekawe w swojej formie. Stanowią niebagatelną ozdobę przestrzeni, w której się znajdą. Jakie meble będą do tego celu odpowiednie, czy mogą to być propozycje nowych mebli czy wybierać tylko i wyłącznie w starociach i antykach?

Umiejętne łączenie starego z nowym

Salon w stylu vintage to idealne miejsce do tego, aby umieścić tutaj wiekowe, drewniane meble, które też zazwyczaj bardzo dobrze poddają się renowacji. Drewno ma to do siebie, że bardzo dobrze opiera się upływowi czasu. Przez wiele lat może pozostawać niezmiennie piękne, a dodatkowo- nie wymaga tak naprawdę zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Stare meble można odnawiać na szereg sposobów- chociażby poprzez ich ponowną konserwację z wykorzystaniem specjalnych olejów. Zapobiegają one nadmiernemu wysychaniu drewna i jego rozwarstwianiu się, dodają też połysku na jego powierzchni i potrafią pięknie wyeksponować rysunek drewna. Do renowacji starych mebli można też użyć specjalnych impregnatów oraz farb, szczególnie jeśli zależy nam na wysokim kryciu i na uzyskaniu konkretnego koloru. Meble drewniane można też na szereg sposobów postarzyć w sposób sztuczny wykonują liczne przetarcia farby na powierzchni blatów czy na rogach.

Meble vintage nie zawsze muszą być stare

Aby urządzić salon w stylu vintage niekoniecznie trzeba wybierać spośród wiekowych mebli do odnowienia. Można postarać się wybrać nowe meble, które będą stylizowane na meble postarzane- na przykład poprzez swój projekt, charakterystyczne przetarcia czy retro uchwyty. W przypadku takich mebli od razu jest widoczne, że mają one swój niepowtarzalny styl, co stoi niejako w opozycji do mebli typowo nowoczesnych, gdzie unikamy ozdobnych detali i dbamy o minimalizm bryły oraz formy. W roli mebli vintage najlepiej sprawdzają się meble drewniane. Także ze względu na to, że mają oryginalny rysunek drewna, są miękkie w dotyku i wyróżnia je delikatny połysk. Zachwycają one swoją naturalnością i ocieplają wnętrze swoim naturalnym wybarwieniem. Ciekawe kolekcje mebli z drewna i meble vintage do salonu, które swoją stylistyka nawiązują do dawnych trendów znajdziemy na stronie- polanomeble.pl.

Wnętrza vintage to także dodatki z charakterem

Niepowtarzalny charakter wnętrza możemy też uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków, przedmiotów z duszą, starych fotografii czy pamiątek rodzinnych. Bibeloty dodają wnętrzu elegancji i podkreślają stylistykę retro mebli. Warto zauważyć, że takie dekoracje mogą mieć wydźwięk sentymentalny, a nawet mogą to być pamiątki rodzinne, których nie chcemy się pozbywać. To mogą być przedmioty z klasą w towarzystwie których chętnie przebywamy na co dzień, gdyż darzymy je sympatią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *