budownictwo,  technologie

Jak budować ekologicznie? Na czym polega budowa domów szkieletowych?

Domy budowane w technologii szkieletowej są uznawane za jedne z najbardziej ekologicznych. Za pewne ze względu na fakt, że opierają się na surowcu, który jest całkowicie naturalny i przyjazny dla człowieka- na drewnie. Warto jednak zaznaczyć, że budynki powstające w tej technologii to nie tylko drewniana konstrukcja, ale też szereg materiałów ociepleniowych i wykończeniowych, których użycie ma na celu podniesienie komfortu termicznego wewnątrz inwestycji. Samo drewno również nie jest przypadkowe- to specjalnie przygotowane, suszone i sezonowane drewno o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Ekologiczne budownictwo bez wątpienia jest obecnie bardzo modne, warto jednak przeanalizować, czy tego rodzaju budynek będzie dobrze się sprawdzał w naszym klimacie, gdzie zimy bywają bardzo srogie. Wobec tego, co wyróżnia taką inwestycję?

Izolacja termiczna w budynkach szkieletowych

Bez wątpienia jest jednym z najistotniejszych aspektów budowania domów z drewna w ogóle. Kwestia ocieplenia i współczynników przenikania ciepła niezmiennie interesuje potencjalnych inwestorów w pierwszej kolejności. Okazuje się jednak, że w budynkach szkieletowych można uzyskać tak samo dobre parametry współczynnika przenikania ciepła, co w budynkach murowanych. Samo drewno stanowi bowiem szkielet konstrukcji, dodatkowo wykonywana jest jeszcze specjalna warstwa wewnętrzna i zewnętrzna budynku, w której znajduje się ocieplenie.

Dom szkieletowy od wewnątrz jest chroniony solidną warstwą wełny mineralnej, wykonywane są przedścianki z płyt OSB, które wykańcza się gładzią. Od zewnątrz stosuje się specjalne folie, które mają za zadanie izolować i chronić przed wiatrem. Następnie wykonywana jest fasada, która może, ale wcale nie musi być drewniana. Dom szkieletowy jak najbardziej może mieć tynkowaną elewację, jeśli takie są upodobania estetyczne inwestora. Więcej szczegółów na temat tego, jak krok po kroku wznosi się takie budynki można znaleźć na stronie jednego z wykonawców takich inwestycji, na drewdom.com.

A jak wyglądają całościowe koszty takiej inwestycji?

Porównując koszty związane z budową domu szkieletowego, nie tylko jest to ekologiczne budownictwo, ale i dość oszczędne. Koszty wybudowania takiego samego budynku, ale w technologii murowanej są znacznie wyższe. Wynika to po części z cen materiałów budowlanych, ale i z samego sposobu budowania. W przypadku domów szkieletowych wszystkie prace mokre, jakie są konieczne do przeprowadzenia to wylewanie płyty fundamentowej. Tylko ten pierwszy i najbardziej wstępny etap jest więc uzależniony od warunków pogodowych. Wszelkie pozostałe, suche prace mogą być już wykonywane przez cały rok.

 

Kolejny aspekt wpływający na ceny takich inwestycji to czas potrzebny na wybudowanie takiego obiektu. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej niż domy murowane, a to w oczywisty sposób generuje oszczędności. Technologia ta jest więc doskonałą alternatywą dla budynków murowanych, za pewne stąd też jej rosnąca popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *