podróże

Zwiedzanie polskich browarów? To świetny pomysł na wakacje!

Planujesz oryginalny wyjazd na wakacje, ale nie wiesz co by to mogło być? Masz gości z zagranicy i chciałbyś zabrać ich w wyjątkowe miejsce? A może nie masz pomysłu na urodzinowy prezent? Tak czy inaczej, świetnym pomysłem będzie zwiedzenie polskich browarów! W jakie miejsca warto pojechać, aby poznać polskie piwowarstwo?

Zwiedzanie polskich browarów

Piwowarstwo w Polsce jest ściśle związane z historią naszego kraju, miało w przeszłości i nadal ma funkcję kulturową i społeczną. Polskie browary można spokojnie przyrównać do francuskich czy włoskich winnic. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce je zwiedzać, przyjeżdżając nawet z drugiego końca Polski.

W obecnej chwili można zwiedzać w sposób w pełni zorganizowany dla turystów trzy potężne browary w Polsce, które działają w ramach dwóch konkurencyjnych firm: Kompanii Piwowarskiej SA (browar w Tychach i browar w Poznaniu) oraz Grupy Żywiec (browar w Żywcu). Można zwiedzać również Browar Zamkowy w Cieszynie. We wszystkich tych browarach są wykwalifikowani przewodnicy, niezwykle interesująca trasa zwiedzania oraz odpowiednia infrastruktura turystyczna (jak choćby sklep piwowarski). Ciekawym doświadczeniem jest zwiedzenie ich wszystkich w jak najkrótszym czasie.

Browar w Tychach

Na zwiedzanie browaru w Tychach najlepiej zapisać się z wyprzedzeniem czasowym, ponieważ posiada on największe centrum wycieczkowe w polskich browarach i czasami przeżywa prawdziwe oblężenie turystów i pasjonatów piwa. Jednym z elementów zwiedzania jest obejrzenie filmu animowanego w 3D o historii Tyskich Browarów Książęcych. Poznaje się także podstawy produkcji piwa (można np. dotknąć słód czy powąchać chmiel).

W trakcie zwiedzania można również obejrzeć piękne kadzie, pójść na spacer po zabytkowym terenie czy zobaczyć, jak piwo jest rozlewane do butelek. Prawdziwa gratka następuje już po zwiedzeniu – jest to degustacja piwa pod okiem specjalisty, który sprawi, że zupełnie inaczej będziemy odbierali smak, zapach i aromat piwa. Niezapomniane przeżycie!

Browar Zamkowy w Cieszynie

Źródło: BBFAN.pl

Dawny Arcyksiążęcy Browar Zamkowy jest doskonałym miejscem w Cieszynie, gdzie można przejść się na piwo albo zorganizować większą imprezę dla znajomych. Nie jest bardzo oblegany przez turystów, co gwarantuje większy spokój podczas zwiedzania. Znajduje się na górze, na której stoi rotunda, znana z banknotów dwudziestozłotowych. Obecnie związany z koncernem Żywiec, działa od prawie 200 lat i jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie produkuje się piwo w otwartych kadziach. Miejsce, które bez wątpienia warto zobaczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *